Iskierka

Iskierka

CHCĘ WSKRZESIĆ ISKIERKĘ, DZIĘKI KTÓREJ ROZPALISZ W SOBIE OGIEŃ. Zapłoniesz nadzieją  i energią, potrzebną do tworzenia pięknych rzeczy. Wszystko po to, żebyś wygrał walkę o najważniejszego człowieka, o którego powinieneś się zatroszczyć w pierwszej kolejności – o Ciebie!

Czy czujesz czasem, że czas przecieka Tobie przez palce?

Poczucie, że uciekł on bezpowrotnie spowodowany jest prawdopodobnie głównie tym, że za mało się starasz lub obrałeś niepasujące do Ciebie sposoby mobilizacji, wkradła się w Twoje życie rutyna i uzależnienie od bezproduktywnych czynności. Tak, prawda boli. Jednak uświadomienie sobie tego, da nam podstawę do płynnego przejścia do kolejnych etapów fascynującej podróży życia.

Potrzebujemy zbudować solidną podstawę – świadomość tego, że wszystko zależy OD CIEBIE i świadomość, czego chcesz dokonać. Jakie masz w stosunku do siebie plany, jak się chcesz rozwijać, co zrobić?

Niedawno w ramach Europejskich Targów Muzycznych w Pałacu Kultury i Nauki uczestniczyłam w warsztatach pt. Big Picture Thinking. Myślenie dużymi obrazami (że tak w wolnym tłumaczeniu nazwę tę technikę), polega na zwizualizowaniu sobie naszego pomysłu czy celu w jak najdrobniejszych szczegółach, myśląc o tym, jakby on wyglądał za 5, 10 czy 15 lat. Możemy myśleć abstrakcyjnie i wymyślać rzeczy, które na chwilę obecną wydają się nam nieosiągalne, a o których jednak wciąż marzymy. Wyobrażamy też sobie i nazywamy to, jak się będziemy czuli, kiedy już osiągniemy nasz upragniony cel.

Na przykład jako istota śpiewająca i pragnąca rozwijać się w tym kierunku marzyłoby mi się, że za 10 lat spotkam się z cudownym trębaczem jazzowych Chrisem Botti i razem wykonamy kilka utworów w Blue Note Jazz Club w Nowym Jorku. Publiczność przyjmie nas niezwykle entuzjastycznie, a ja będę czuć niesamowite spełnienie i radość i chęć obdarowania nią wszystkich wokół.

Kiedy już mamy tę swoją wizję klarowną przed oczami, wyznaczamy mniejsze cele i opisujemy wydarzenia, które będą nas do tego głównego celu przybliżały. Do tego, żeby wystąpić z Chrisem muszę odkryć w sobie pokłady samodyscypliny w regularnym rozwijaniu techniki wokalnej i improwizacji muzycznej, brać udział w koncertach, a potem bacznie obserwować terminy odwiedzin Krzysia w Polsce i zainteresować go swoją osobą, gdy będzie rozdawał autografy po kolejnym genialnym koncercie.

Mamy cel, mamy marzenia które nas pchają do przodu. Istotną rzeczą jest, aby w dążeniu do ich realizacji otaczać się ludźmi, którzy będą dla nas życzliwi, posłużą radą i pomocą, skrytykują w sposób konstruktywny i twórczy. Ważne żebyśmy i my byli na tę konstruktywną krytykę przygotowani i przyjmowali ją z całym dobrodziejstwem.

Oprócz zbyt małych starań z naszej strony do polepszenia własnej produktywności lub koślawych dotychczas sposobów na mobilizowanie się, czymś co zabija nasz czas jest – rutyna. Wpadając w nią, zamazuje się nam cel na horyzoncie. Przestajemy myśleć kreatywnie, usypia nasza refleksyjność. Trzeba się z tym pilnować i bacznie obserwować niepokojące sygnały. Jeśli przez dłuższy czas powtarzasz pewne czynności, które przestają Ci sprawiać przyjemność, to powinieneś już widzieć wielki alarmujący napis: „Niebezpieczeństwo! Zmień taktykę!”.

Z tą paskudną rytuną mają często romans „duperelowate rozpraszacze”. Są nimi częste logowanie do mediów społecznościowych i kont pocztowych, ciągła gotowość telefonu do odbioru komunikatu o polubieniu posta na facebooku czy zdjęcia na Instagramie, bezsensowne ślęczenie przed komputerem. Jakie jeszcze macie? Na pewno znajdzie się ich całe mnóstwo! Te duperelki każdego dnia pochłaniają nam mnóstwo czasu i energii, które w cudowny sposób moglibyśmy przeznaczyć na coś bardziej wartościowego – przeczytanie rozdziału książki o oszczędzaniu i inwestowaniu, 15 minutach ćwiczeń relaksacyjnych lub wokalnych, czy telefonie do przyjaciela, który już dawno nie słyszał Twojego głosu.

Wskrzesiłam w Tobie iskierkę? Oczami wyobraźni widzę, że jesteś chętny do rozpalenia porządnego ognia!!! ROZPAL GO I Z ZADOWOLENIEM STWIERDZAJ, ŻE CZAS W KOŃCU ZOSTAŁ PRZEZ CIEBIE W PEŁNI WYKORZYSTANY. Trzymam mocno kciuki!

Ps. Specjalnie dla Was stworzyłam grafikę podsumowującą powyższy tekst. Możecie ją sobie ściągnąć i zachować jako przypominajkę w telefonie, tablecie, komputerze. Podoba się Wam? Nie zapomnijcie w komentarzu napisać kilka słów o tym, jakie są Wasze sposoby na właściwe wykorzystanie czasu. A może napiszecie mi jakie są Wasze największe marzenia i cele? Inspirujmy się wzajemnie! :D

Pobierz grafikę: [download id=”6344″]

Iskierki